Verkko-Kieleke suomen kielen opiskelijoiden ainejärjestölehti0509129976
kieleke@lists.utu.fi

Verkko-Kieleke
Suomen Kielen Seura

 

Tieteelliset seurat ja yliopisto kuuluvat yhteen. Suomen Kielen Seuralla on pitkät perinteet – seuran perustamiskokous pidettiin 9. huhtikuuta 1929. Seuran vuosipäivä on myös Mikael Agricolan kuolinpäivä ja Elias Lönnrotin syntymäpäivä. Suomen Kielen Seuran tarkoituksena on edistää suomen kielen, kulttuurin ja kirjallisuuden tutkimusta ja harrastusta. Seuran toiminnassa on mukana eri alojen tutkijoita, opettajia ja opiskelijoita.

Suomen Kielen Seura toimii aktiivisesti. Kuukausikokouksia järjestetään viisi kertaa vuodessa ja Sananjalkaa, seuran vuosikirjaa, julkaistaan kerran vuodessa. Kokouksissa kuullaan kiinnostavia esitelmiä kielestä ja kulttuurista. Seuran kokoukset ovat kaikille avoimia tilaisuuksia, eikä niihin osallistuminen edellytä Seuran varsinaista jäsenyyttä.

Kokouksista tiedotetaan muun muassa Fennicumin ovissa, seuran verkkosivuilla ja sähköpostilistojen kautta. Kaikissa seuraan liittyvissä asioissa voi ottaa yhteyttä seuran sihteeriin (kirnum@utu.fi). Opiskelijat ovat erittäin lämpimästi tervetulleita sekä Suomen Kielen Seuran kokouksiin että seuran opiskelijajäseniksi!

 

Kirsi-Maria Nummila, Suomen Kielen Seuran sihteeri

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Yhteystiedot

Toimitus:
kieleke.toimitus@gmail.com
kieleke@lists.utu.fi

 • Päätoimittajat:
 • Elina Peltonen | elainp@utu.fi
 • Anniina Lautkankare | aslaut@utu.fi
 • Toimittajat:
  Joanna Penttala | joanna.j.penttala@utu.fi
  Vilma Ranta | verant@utu.fi
  Mariette Oksanen | masoks@utu.fi
 • Mea Lampinen | mea.s.lampinen@utu.fi
Kielekkeen tekstaripalsta

Lähetä viestisi palstalle alla olevan linkin kautta.

https://forms.gle/fMGKYQPfHdk11xWV8