Perinteiseen tyyliin Kielekkeen vuoden ensimmäinen numero sisältää kyseisen vuoden toimituksen esittelyn. Tässä siis esittelyssä meidän kuuden toimittajan tiimi vuonna 2025!
Vuoden 2025 ensimmäisen numeron teema on seikkailu ja se näkyypi näissä toimitukselta kysytyissä kysymyksissäkin. Ne ovat seuraavat:
- Kuka olet?
- Akateeminen ikäsi?
- Vuosia kielekkeessä?
- Mikä on lempivärisi?
- Mikä on paras sanonta/sananlasku?
- Kerro viimeisimmästä tai suurimmasta seikkailustasi.
PÄÄTOIMITTAJAT


JASMIN
Sisältövastaava
- Heippa, mie oon Jasmin!
- Tämä on viides, joskaan ei viimeinen, vuoteni yliopistolla.
- Olen ensimmäistä vuotta Kielekkeessä, vaikka kahdesti olen toimitukseen päätynyt… Nyt sentään selvisin ensimmäiseen lehteen asti!
- Melankolisilla sinisävyillä savunharmaasta yönsiniseen on erityinen paikka sydämessäin <3
- Lempisanontaa on vaikea valita, mutta tänään puhuttelee ”harakalla on harakan varpaat”.
- Pääkirjoituksessa jo paljastin uskaltautuneeni kerran liftaamaan Lapissa. Viikonlopun aikana nuorina ja huolettomina, ja sitäkin huolestuneempina, seikkailimme parhaan ystäväni kanssa satoja kilometrejä kulkuvälineestä toiseen. Vain yhdestä kyydistä totesimme parhaaksi lähteä livohkaan. Luonnollisesti kerroin reissusta vanhemmilleni vasta kuukausien kuluttua, kun olin todistettavasti selvinnyt yhtenä palana kotiin :-)
WILMA
Graafinen ilme, viestintä- ja verkkovastaava
- Mun nimi on Wilma.
- Tää on mun neljäs vuosi yliopistossa.
- Mutta vasta toinen Kielekkeen toimituksessa. Viimeksi olin mukana vuonna 2022, mutta oon kyllä senkin jälkeen kirjotellut joitakin juttuja.
- Varmaan kaikki pastellit! Kannan vaaleansininen on esimerkiksi tosi ihana >:)
- Tää on liian vaikee kysymys, koska kaikki lentävät lauseet on hyviä aina jonkin aikaa ja sitten ne unohtuu… Mutta aina niitä syntyy lisää!!
- Semmoinen viimeisin kunnon seikkailu oli vuosi sitten, kun kävin mun lapsuuden ystävän kanssa Japanissa seikkailemassa! Oltiin Tokion lisäksi myös Nagoyassa, Kiotossa ja Osakassa. Oli hauskaa!
TOIMITTAJAT


MILANA
- Milana Uutela
- Fuksi
- Ensimmäinen vuosi!
- Musta (se sisältää kaikki värit <3)
- ”Toivossa on hyvä elää, sanoi lapamato”.
- Pikkulaskiainen oli melkoinen seikkailu.
LIINU
- Liinu Poikonen
- Fuksi
- Ensimmäinen vuosi menossa.
- Beige
- Ei auta itku markkinoilla.
- Fuksiviikot Turussa vielä asunnottomana.


TELMA
- Telma
- 2 v 6 kk
- 0
- Pinkki
- ”Etiäpäin, sanoi mummo lumessa.
- Parin päivän reissu Kööpenhaminaan (ensimmäistä kertaa yksin ulkomailla!)
MARIA
- Maria
- Oon 3. vuoden fennougristiikan opiskelija
- Tää on mun eka vuos Kielekkeessä!
- Syksyiset oranssin ja keltaisen sävyt
- “Pata kattilaa soimaa”: yllättävän usein relevantti ja lapsena en ymmärtänyt tätä, koska ajattelin, et se on “pata kattilaan soimaan”. XDD
- En oo seikkailijasielu, mutta lapsena mä ja mun serkku käytiin purjehtimassa kesäisin keskenämme pienellä jollalla niiden Kemiönsaaren mökin lähimerellä ja siinä oli sitä hauskaa seikkailun tuntua.
Maria Järvinen
Kirjoittaja on Kielekkeen toimittaja.